Čeština
Hledat

O nás

Poděbrady, malebné, lázeňské město rozprostírající se na břehu Labe s překrásnou městskou kolonádou je součástí jednoho z nejpůsobivějších příběhů novodobé historie, která se po roce 1989 začala v oblasti podnikání v regionu střední Evropy odehrávat.

18letý Dušan Plaček se mohl naplno začít věnovat svému koníčku, kde spojil lásku ke zvířatům s duší obchodníka. Začal se psát příběh, který stále pokračuje, příběh, který se snažilo naplnit mnoho lidí vyrůstajících v době, kdy podnikání nebylo povolené. Mnoha lidem se povedlo naplnit svůj sen, mnoha lidem se sen rozplynul v prstech, ale my jsme hrdí, že náš příběh žijeme každým novým dnem stále intenzivněji.

Vše začalo obchodováním s akvarijními rybičkami v době, kdy soukromý prodej byl možný pouze na trzích, kamenné obchody s chovatelskými potřebami byly řízené státem a sortiment zboží byl v celém Československu stejný. Když se Dušan Plaček po roce 1989 dostal do zahraničí a uviděl obchody, které překypovaly zbožím, živými domácími zvířaty, měl jasno, čemu se bude v následujících letech věnovat. Začal dovážet zboží, které bylo pro naše chovatele do této doby nedostupné, které lidé kupovali, aby dopřáli svým mazlíčkům dosud nepoznanou kvalitu.

Začala tak éra budování velkoobchodu, která se po několika letech již nedala provozovat pouze na živnostenský list, a tak v prosinci roku 1991 podává na Obchodní rejstřík v Praze žádost na zápis firmy Plaček s.r.o. Letos tomu tedy bude 30 let, kdy byl položen základní kámen skupiny Plaček, která je dnes nejúspěšnější firmou, provozující obchod s chovatelskými potřebami v regionu střední a východní Evropy.

Úspěch se samozřejmě nerodil lehce a cesta byla mnohdy velmi trnitá. Vůle a přesvědčení ve správnou myšlenku však dokázaly překonat nejeden zádrhel, který se před Dušanem Plačkem objevil. Je důležité, že každý den znovu a znovu šlapal po cestě stále dál. Začal si k sobě vybírat lidi, kteří měli stejný pohled na svět. Začal budovat tým spolupracovníků, který je dnes schopen realizovat neustálý přísun nových myšlenek a příležitostí, která doba i po 30 letech přináší.

Po vstupu na velkoobchodní trhy Slovenska a Ruska stačil v 90. letech postavit první zázemí firmy na kraji Poděbrad. V té samé době se začala rodit také myšlenka na vybudování retailového řetězce s chovatelskými potřebami. Než k tomu však došlo, zakládá se svým zahraničním partnerem firmu Beaphar Eastern Europe, s.r.o., která otevřela cestu k unikátním výrobkům, chybějícím do té doby na našich trzích. Působnost této firmy je v celé střední a východní Evropě, od České republiky až po Ukrajinu a Pobaltí.

Při svých cestách do zahraničí však Dušan Plaček i jeho kolegové stále více vnímali potřebu změny obchodního modelu, který se nebude soustředit pouze na velkoobchod, ale bude mít více příležitostí, jak přistoupit k zákazníkovi napřímo a moci mu nabídnout výrobky stylem, který odpovídá představám moderní, specializované firmy.

V roce 2004 tak vzniká projekt SUPER ZOO v České republice, následuje akvizice společnosti DINO ZOO v Lotyšsku, a rok 2008 je vstupem značky SUPER ZOO na Slovensko. Tato taktika se ukazuje jako správná a jedinečná, protože v našem regionu není podobné firmy, která by působila ve více než dvou zemích. V tomto konceptu velkoformátových prodejen s chovatelskými potřebami je možné nabízet zákazníkům široký sortiment zboží, uskutečňovat prodej živých zvířat, provozovat akvaristiku a poskytovat poradenskou péči v celém řetězci na úrovni, kterou nenabízí žádný jiný hráč na trhu.

Skupina se dále vyvíjí, jsou provedeny organizační změny, vzniká firma Plaček Pet Products a rok 2015 je dalším historickým milníkem. Dochází k další akvizici, tentokrát největšího polského retailového řetězce, firmy KAKADU a ve stejném roce je spuštěn e-shop SUPER ZOO v České republice. Tímto krokem dochází k naplnění strategie přiblížení se k zákazníkovi na nejbližší možnou míru. Koncept, který nerozlišuje mezi prodejem na prodejně a na internetu dodává zákazníkům svobodu volby, kde si své oblíbené zboží nakoupí. V roce 2018 je otevřena první prodejna DINO ZOO v Moskvě, kterou následuje v roce 2019 druhá prodejna. Obě tyto prodejny jsou svou rozlohou největšími v celém Rusku, čímž naše skupina opět potvrzuje své postavení, které zaujímá na všech trzích, kde působí. Stejný rok je i rokem, kdy vzniká SUPER ZOO Rumunsko, jsou otevřeny první dva obchody, a i v této zemi máme velké plány.

V průběhu let také dostala změna sortimentu, který nabízíme našim zákazníkům. Zatímco v začátcích to bylo zboží, které pocházelo od zahraničních dodavatelů, postupně se začali přidávat čeští producenti a dnes se naše skupina zaměřuje stále ve větší míře na nabídku vlastních značek, které přináší našim zákazníkům. ONTARIO, Prospera Plus, RASCO Premium, REPTI PLANET, NATURE LAND, … jsou značkami oblíbenými, ale hlavně pečlivě vyvíjenými našim týmem odborníků.

Protože se doba neustále mění a mění se i chování našich zákazníků, přicházíme stále s novými nápady a službami. V Lotyšku a na Slovensku máme součástí prodejen veterinární kliniky, salón pro psy máme také v Praze. Tyto kroky ukazují, že nám není lhostejné, co si zákazníci přejí.

V roce, kdy je tomu 30 let od vzniku skupiny Plaček provozujeme v 6 zemích 262 kamenných obchodů spolu s e-shopy, máme 1 000 nezávislých zákazníků velkoobchodu, více než 2 000 tisíce zaměstnanců a za rok 2020 jsme dosáhli 4,5 miliardy Kč obratu.

Velké plány má skupina Plaček i do dalších let a věříme, že s pomocí našich zákazníků a spolehlivých a nápaditých zaměstnanců se nám povede dále plnit příběh, který je ojedinělý.